V Ústí (neo)nacisty nechceme!

Loňského 18. dubna proběhl v našem městě sraz nacistů z Čech i zahraničí. Pochod byl zorganizován místní buňkou (neo)nacistické organizace Autonomní nacionalisté. Choreografie naci srazu byla více než výmluvná: nacisté pochodovali centrem města pod rozvinutou vlajkou hitlerovské Třetí říše a za víření bubnů, v plánu také měli nést nad hlavami zapálené pochodně. Jako zástěrku pro svůj sraz si zvolili „uctění památky obětí bombardování Ústí nad Labem“. Daňové poplatníky jejich pochod stál více než 6 miliónů korun, které byly investovány do nutných policejních opatření. V závěru svého srazu organizátoři slíbili, že se do našeho města vrátí a z dubnových nacisrazů v Ústí udělají tradici. To je pro nás absolutně nepřijatelné.

Naše Iniciativa s dostatečným předstihem ohlásila na dubnové dny svá vlastní shromáždění na různá místa v centru Ústí nad Labem. Tato poklidná shromáždění budou mít několik efektů: umožní slušným Ústečanům uctít památku obětí bombardování města z dubna 1945 a zároveň veřejnou a nenásilnou formou vyjádřit svůj nesouhlas se srazy (neo)nacistů v našem městě, jejichž předchůdci peklo druhé světové války rozpoutali. Dalším nezamýšleným, ale vítaným efektem je, že (neo)nacisté nebudou mít, kde uspořádat svůj sraz.

Kdo jsme? Jsme občanská iniciativa, která neformálním způsobem sdružuje instituce a demokraticky smýšlející jednotlivce, kteří se nenásilnou, ale veřejnou formou rozhodli dát najevo svůj nesouhlas s tím, aby jejich městem pochodovali (neo)nacisté. V naší Iniciativě se angažuje řada předních osobností ústeckého veřejného a intelektuálního života a významné kulturní, neziskové a akademické instituce/organizace (nejen) našeho města. Mnoho informací o naší činnosti ve vztahu k loňskému pochodu nacistů Ústím najdete v kapitole „Historie jedné Iniciativy“ této publikace

Jan Zeman

Mohlo by se vám také líbit