Jak člověk začal rozlišovat čisté a špinavé

Potřeba čistoty stoupá s vývojem civilizace. Za vynález mýdla vděčíme vyspělým starověkým říším.Vykopávky ze starověkého Babylóna podávají důkazy, že Babyloňané vyráběli mýdlo minimálně od roku 2800 př.n. l.  Používali tuky svařené s popelem a výsledný produkt byl určen jak na čištění vlny a bavlny, tak pro tehdejší léčebné postupy. V Egyptě zase míchali živočišné a rostlinné oleje s alkalickými solemi, a vytvořili tak látku podobnou mýdlu. 

Většina starověkých národů zkrátka kombinovala nějakou formu tuku s popelem, ale nechyběly ani kurioznější suroviny, jak je třeba moč. Nicméně všechny vyráběly  toto mýdlo spíše pro čištění různých výrobků;. na přijetí do koupelen v běžných domácnostech si muselo počkat dlouho. Možná proto si jej nyní tolik užíváme. 

Vlastní tělo až na druhém místě?

Že si lidé ve středověku s hygienou hlavu nelámali, je známá věc. Už obtížněji lze ale uvěřit, že v osvíceném novověku to bylo snad ještě horší. Pokrokoví lékaři ještě v 19. století sváděli tuhé boje se svými konzervativnějšími kolegy o názor  že ke  snížení úmrtnosti pacientů po operacích výrazně přispějí chirurgovy čisté ruce. K jejich vítězství tak muselo na důkaz zemřít mnoho lidí. Oproti tomu se hygiena našich prababiček spočívající v sobotní koupeli a vydrhnutí podlahy pískem jeví jako docela snesitelná. 

Za to, že se dnes myjeme a uklízíme mnohem častěji a uvědoměleji, přispěl nejen změněný životní styl, ale hlavně rozvoj chemie. Mechanické čištění nahradily různé saponáty a to, co používáme k očistě těla, také vzniklo v chemické laboratoři. Za mezník se považuje přelom 18. a 19. století, kdy se začal vyrábět glycerin, mýdlo zlevnilo a jeho použití postupně zmasovělo. 

Vrátit se v čase

Když se nad tím trochu zamyslíme – nezaslouží si naše tělo nějakou lepší a příjemnější očistu než podlaha nebo nádobí? Věci ať si vystačí s průmyslově vyráběnými detergenty, ale člověk by si měl dovolit něco lepšího. Vždyť i v minulosti hospodyně, které drhly hrnce a prkna v podlaze tvrdými štětinami kartáčů a zrnky písku, dopřávaly vlastní kůži doma tradičně vyrobený, popř. u specialisty zakoupený kousek mýdla. To bylo dost dlouho považováno za vzácnost a společně s ním koupel znamenala rituál, odměnu za odvedený pracovní týden a očistu před slavnostní nedělí.

 Všechno ze starých časů napodobovat nemusíme; vždyť se se nám v mnoha směrech žije snadněji a pohodlněji. Nicméně vrátit se ke kořenům bývá podle psychologů občas prospěšné. A navíc jsou staré postupy v mnoha ohledech zdravější. Nemusíme si hned mýdlo z přírodních surovin uvařit; stačí se porozhlédnout, jaké přírodní mýdlo se dá v obchodě nebo na internetu sehnat. Existuje mnoho menších solidních podniků, které vyrábějí mýdla ekologicky a po domácku. 

Koupel jako cvičení nebo modlitba

Když je něčeho moc, tak je toho příliš. Čím více věcmi jsme obklopeni, tím méně času máme na to vnímat je a pořádně si je prohlédnout. A to je škoda, protože se bezmyšlenkovitou konzumací ochuzujeme o řadu kvalitních zážitků.

 Koupel by měla být výjimečným okamžikem dne. Podle ekologických tradičních postupů mydlo obohacené nějakou zajímavou ingrediencí se vyznačuje zajímavým tvarem a vůní, které je třeba řádně vychutnat a ocenit. Vyberte si takové mýdlo, do kterého budete mít chuť se zakousnout, jako to udělal pejsek v pohádce Josefa Čapka. Braní lázně neboli tělesná očista je rituál, který přesahuje fyzickou stránku člověka. Užijte si ji s exkluzivním kvalitním mýdlem. 

Používáte mýdlo pouze na mytí rukou? Dáváte přednost sprchování, nebo koupeli? Jaký typ očisty je podle vás vhodnější pro relaxaci? 

Jan Zeman

Mohlo by se vám také líbit