Dámské halenky s dlouhým rukávem, aneb klasika, která nevyjde z módy

Hledáte stylový a přitom elegantní kousek, který využijete nejen v letních měsících, a navíc ho můžete směle zkombinovat třeba s džínami? Objevte kouzlo halenky s dlouhým rukávem, díky její variabilitě se skvěle hodí nejen ke společenským kostýmkům a sukním, ale její služby oceníte i pro běžné nošení nebo speciální příležitosti.

Dámské halenky s límečkem i bez

Již dávno nejsou dámské halenky či blůzky pouze typickým představitelem formálního oděvu, ale povýšily na módní kousek, který se snadno nosí a kombinuje. Vybíráte-li halenku, je třeba mít na mysli, že ne vždy je to, co je právě moderní, zároveň slušivé;  přestože na modelce vypadají nabírané rukávy a široký límec božsky, na jiném typu postavy může stejný kousek působit lacině či dokonce nevkusně. Naštěstí existuje řada variant, které dokáží podtrhnout klady vaší postavy. A co víc, díky drobným detailům, jako třeba aplikace knoflíčků v zadní části, absence límečku nebo naopak efekt vázanky oko krku, dokáží umně odvést pozornost od problémových partií.

Jaký materiál zvolit, aby byla halenka pohodlná?

Plánujete-li nosit košili i na běžné nošení než jen do kanceláře, je třeba vybírat z různých střihů a materiálů. Mnoho žen totiž volí nesprávný materiál, nemluvě o velikosti, a proto se pak v takové halence potí, jsou v ní upnuté jako ve svěrací kazajce a nebo jim stále povylézá v pase. 

Abyste předešli těmto neduhům, je třeba na to jít “od lesa” a zvolit materiál, který je vzdušný, a umožňuje volnost pohybu. Takový, který bude držet tvar a nebude se muset žehlit. Mezi tyto materiály se řadí krep a nebo žoržet; v levnější varianty mohou být z kvalitní viskózy a polyesteru;  v luxusnějším provedení  pak z pravého hedvábí. Umělých vláken se v případě blůzek není třeba obávat; tento materiál snese běžné praní, nepouští barvu a bývá chladivý a prodyšný. Dražší hedvábí oproti tomu, bývá náročnější na údržbu a snadněji se poškodí.

Správná velikost je naprostý základ

Nic nedokáže zkazit dojem z halenky tak, jako knoflíčky které se ji horko těžko snaží udržet zapnutou. Jak se získá jistota, že zvolená halenka bude dobře sedět?

  1. Při zkoušení si košili zapněte na všechny knoflíky, tedy včetně límce, pokud máte problém jej zapnout, zvolte určitě větší velikost. Ideální límeček přiléhá ke krku tak, že mezi něj a límec bez problému strčíte dva prsty.
  2. Správnou délku dlouhých rukávů odhalíte trikem s pokrčením rukou, pakliže zůstanou manžety na svém místě a neodhalí zápěstí, máte vyhráno. Když už jsme u manžet, měly by být široké tak, aby se nemusely při oblékání rozepínat.
  3. Blůzka má být volná; neměla by vás táhnout ani přes hrudník a už vůbec ne okolo pasu. Pokud něco takového nastane, zvolte větší velikost a nebo jiný střih.
  4. Klasické halenky se nosí zastrčené do sukní nebo kalhot, proto se ujistěte, že ta vaše je dostatečně dlouhá a nebude se vám vysouvat při každém zvednutí rukou.

Jak halenku s dlouhým rukávem kombinovat podle příležitosti

Nepracujete-li zrovna u soudu či v bance, kde je předepsaný dress code, můžete dámské košile kombinovat dle libosti, přičemž samotný vzor a střih halenky vám již napoví k jaké příležitosti ji volit.

Výrazně barevné a vzorované modely volte spíše na běžné nošení, jako je s posezení s kamarádku u kávy nebo na neformální schůzky. Elegantní kousky doplněné o pouzdrovou sukni nebo kostýmkové kalhoty, můžete bez obav obléci do kanceláře, na pracovní oběd a zvolíte-li světlou barvu, třeba i jako oděv na svatbu. Na procházky po městě zajisté oceníte výhody rozevláté volné halenky; stačí jí ohrnout rukávy nebo zavázat v pase, doplnit o džínové kraťasy a slaměný klobouček, a pohodlný model je na světě.

Jak samy vidíte, variant a příležitostí pro nošení halenky s dlouhým rukávem je mnoho. Vytváření zajímavých outfitů může být s trochou praxe zábava a často nahrazením obyčejného trička blůzkou posunete svůj vzhled o stupínek výše, tak proč to nezkusit už dnes.

Nosíte raději trička nebo dámské halenky? Už jste objevila výhody nošení halenky s dlouhým rukávem? 

Jan Zeman

Mohlo by se vám také líbit