Pronájem bytu v Plzni je dnes stejně drahý jako před rokem – průměrných 200 Kč/m2 ale nemusí vydržet dlouho!

Na pronájem bytu v Plzni byste si měli připravit podobné peníze jako v minulém roce. Průměrná činže se v západočeské metropoli za posledních dvanáct měsíců prakticky nepohnula a dosahuje úrovně 200 Kč za metr čtvereční podlahové plochy. Ve srovnání s dalšími krajskými městy tak Plzni patří sedmá příčka a je přesně uprostřed pomyslného žebříčku. Levněji je například v Ostravě, Karlových Varech nebo v Ústí nad Labem. Přemýšlíte, zda půjdou v dohledné době nájmy opět nahoru? A napadlo vás také, jak to s činžovním bydlením bude do budoucna? Stane se život v nájmu v porovnání s dneškem běžnějším?

 

Pronájmy bytů v Plzni budou opět dražší

Pronájem bytu už dávno není levnou záležitostí. Své o tom vědí hlavně obyvatelé větších měst. Nájmy rostou téměř bez přestání a to už tak dlouho, že si jen málokdo vzpomene, kdy byly naposledy považovány za nízké. Příliš na tom nezměnila ani současná „covidová“ krize, která mnoha našim spoluobčanům důkladně zkomplikovala život. Činže výrazněji klesly pouze v Praze a nepatrně ještě v Jihlavě či Hradci Králové. Je-li řeč o Plzni, tam je situace prozatím beze změn. Leccos však napovídá, že aktuální úroveň nájemného už nemusí vydržet dlouho. Oživení ekonomiky je na dohled, prodejní ceny nemovitostí rostou a vzhledem k dlouhodobému nedostatku bytů, je další růst činží velmi pravděpodobný.

 

Průměrná činže v krajských městech (10/2020)

Město Za m2 Město Za m2
Praha 298 Kč Č. Budějovice 197 Kč
Brno 263 Kč Liberec 192 Kč
Zlín 225 Kč Jihlava 184 Kč
Pardubice 217 Kč K. Vary 183 Kč
Olomouc 210 Kč Ostrava 171 Kč
H. Králové 208 Kč Ústí n. Labem 164 Kč
Plzeň 200 Kč

 

Rostou prodejní ceny? Stoupat budou také činže!

Ceny rezidenčních nemovitostí v České republice neustále trhají rekordy. Úroveň, které už dosáhly například ve většině krajských měst, zcela evidentně znemožňuje pořízení vlastního bydlení čím dál většímu procentu tuzemské populace. Na druhou stranu je zde nezanedbatelné množství movitých lidí, kteří do domů a bytů bez ohledu na vysoké ceny stále „ukládají“ svoje úspory. Když se k tomu přidá zájem zahraničních investorů a dlouhodobě poddimenzovaná výstavba, nelze se současné „drahotě“ ani trochu divit. Vedlejším efektem drahých bytů je pochopitelně i vysoké nájemné. A jeho dočasná stagnace? Ta nemusí mít dlouhého trvání. Dojde-li v brzké době k již zmiňovanému ekonomickému oživení a nezastaví-li se cenový růst nemovitostí, budou činže nepochybně opět stoupat. Pokud hledáte v Plzni pronájem, využijte dočasného „klidu“ a co nejdříve si něco sežeňte. Nabídka je poměrně solidní. Čítá na pět stovek volných bytů.

 

Výběr z nabídky bytů – Plzeň (04/2021)

DISPOZICE VÝMĚRA LOKALITA NÁJEMNÉ
1+kk 34 m2 Bolevec 7 200 Kč
2+kk 44 m2 Jižní Předměstí 9 500 Kč
2+kk 45 m2 Východní Předměstí 10 500 Kč
2+1 53 m2 Lobzy 10 900 Kč
3+kk 67 m2 Doubravka 14 000 Kč
3+1 86 m2 Vnitřní Město 19 000 Kč

 

Renesance nájemního bydlení na dohled?

Na rozdíl od většiny našich západních sousedů je u nás podíl činžovního bydlení stále zanedbatelný. Tento způsob života nemá v České republice příliš velkou tradici a upřímně řečeno ani ideální podmínky. Ne snad, že by to jinde bylo zcela bez problémů. Třeba v Berlíně by o tom mohli vyprávět. V našich končinách je ale nájemní bydlení stále vnímáno trochu odlišně. Je však celkem pravděpodobné, že se to brzy dosti citelným způsobem změní. S ohledem na výše uvedená fakta o extrémních cenách nemovitostí, jsou totiž zřejmé hned dvě věci, které k renesanci nájemního bydlení mohou zásadním způsobem přispět.

  • Za prvé je tu fakt, že si čím dál více lidí vlastní byt zkrátka dovolit nemůže, což z nich činí potenciální nájemníky. S tím, jak rostou prodejní ceny, těchto lidí logicky přibývá. A toho si už dávno všimli nejenom movitější jednotlivci, kteří si byty pořizují za účelem pronájmu, ale čím dál častěji to berou v potaz také velcí investoři. A jsou to hlavně tito „velcí hráči“, kteří mohou přispět k zásadnější renesanci činžovního bydlení u nás. Mohou do tohoto segmentu realitního trhu vnést určitý řád, který by učinil život v nájmu zajímavějším a pro lidi přijatelnějším. Kromě toho mají slušný potenciál, aby zamíchali také s cenami.
  • Druhá věc bezprostředně souvisí s tou první. Ptáte se jak? Jednoduše. Vysoký zájem investorů má vliv i na novou výstavbu. Řada zdejších developerů totiž začíná realizovat projekty, které jsou těmto „velkým kupcům“ doslova šity na míru. Bytových komplexů určených k činžovnímu bydlení přibývá už nyní a lze předpokládat, že jejich množství do budoucna ještě citelně vzroste.

 

Zkuste realitní portál!

Člověk, pro něhož je život v nájmu nutností, pochopitelně nemůže čekat na to, až se situace nějak vytříbí a podmínky, případně i ceny tohoto způsobu bydlení budou přijatelnější. V dohledné době to zřejmě nebude. Pravděpodobnější je spíše další a to brzký růst nájemného. Jestliže potřebujete co nejdříve bydlet, na nic nečekejte! Mezi stovkami volných bytů, které jsou v Plzni aktuálně k mání, se určitě najde něco i pro vás. Stačí navštívit některý z internetových realitních portálů, kde je nabídka zpravidla nejširší a také nejpřehlednější. Tam si nejlépe vyberete!

Připadají vám činže přehnaně vysoké už nyní? A zvládnete to i v případě, že skutečně ještě porostou?

Jan Zeman

Mohlo by se vám také líbit