13.2. Drážďany: síla občanské společnosti

13.2. Drážďany: síla občanské společnosti

Již řadu let, vždy v dubnu, se do Drážďan sjíždějí nacisté z celé Evropy a pod záminkou „uctění památky bombenholocaustu německého národa“,demonstrují sílu svého hnutí pochodem přes město. Posledních několik let se jim pokusily postavit různé skupiny- od radikálních antifas, po umírněné křestany. Letos byli odpůrci pochodu z řad slušných lidí poprvé úspěšní. Díky nenásilné blokádě v drážďanském Novém městě se pochod (neo)nacistů městem nekonal. Je to dobrá zpráva pro Německo, ukázalo se, že jeho občanská společnost je opravdu silná.

Odpůrci pochodu zorganizovali v Drážďanech dvě akce- symbolickou blokádu v podobě lidského řetězu, organizovaném drážďanskou radnicí (CDU), který procházel drážďanským Starým městem, a zapojilo se do něj až 15 tisíc lidí. Lidský řetěz sice nikoho neblokoval- nacisté byli kilometry daleko, na druhém břehu Labe- ale v symbolické rovině jasně ukázal, že (neo)nacisté nejsou v Drážďanech vítáni. Řetězu se zůčastnil i český ministr Michael Kocáb se svými spolupracovníky.

Z našeho pohledu byla mnohem zajímavější nesymbolická blokáda v Drážďanském Novém městě organizovaná Iniciativou Nazifrei Dresden ( Zelení, SPD, Linke a další partneři), které se podařilo zablokovat tisíce nacistů poblíž nádraží Neustadt a znemožnit jim pochod městem. Této blokády se zůčastnilo 12 tisíc lidí, kteří si prostě sedli na ulici, mrazu a nepřízni počasí zůstali sedět, dokud nebyl naci pochod odvolán. Z českých politiků se této blokády účastnil Jaroslav Foldyna.

V závěru odpoledne, po konci symbolické blokády Starého města, přišlo mnoho jejích účastníků, podpořit úspěšnou blokádu (neo)nacistů v Novém městě. Slušní lidé spojili své síly a znemožnili (neo)nacistům jejich pochod.

Dvacítka členů naší Iniciativy se zapojila do obou akcí.

Poučení pro Českou republiku:

Když se chce všechno jde!

Bilance ČR v souvislosti s letošními Drážďanskými události není dobrá. Za vše mluví fakt, že z ČR se do Drážďan vydalo několikanásobně víc (neo)nacistů pochodovat, než slušných lidí na blokádu.

Mnoho českých politiků rádo ( nejčastěji před volbami) hovoří o potřebě postavit se (neo)nacismu, do Drážďan ale nepřijeli.

Města v ČR (např. Jihlava,Ústí,Plzeň,Litvínov) ve kterých se nacisté pokouší organizovat podobné pochody nevyslala do Drážďan své zástupce, kteří se mohli mnohému naučit. Kromě naší ústecké Iniciativy nepřijeli z těchto měst ani zástupci občanské společnosti…

Česká média nedokázala informovat o události komplexně a jít pod povrch. Spíš než o analýzu a objektivitu, jim jde šokování čtenáře a s tím souvisí jejich bulvarizace a neschopnost nadhledu. Nejvážnějším incidentem celé blokády bylo zapálení tří plastových popelnic radikálními antifas- hádejte, co se objevilo, jako hlavní fotografie téměř všech česky psaných článků o Drážďanech?

Jaké poučení si z drážďanské blokády vzal český občanský sektor se ukáže už brzy v Plzni.

Diskutujte na diskuzním fóru Iniciativy !

 

 

 

 

 

dresden 2010

Iniciativa při blokádě naci pochodu